The Jury of the X International Tchaikovsky Competition for Young Musicians summed up the results of the First Round of the competition. 66 young musicians from Russia, Kazakhstan, Korea, China, Taiwan, Vietnam, Japan, Australia, USA, Canada, Italy, Czech Republic, Great Britain and Germany were allowed to participate in the Second Round.

“Piano” section (21 people):
3. Sunah Kim (Korea)
4. Zixi Chen (China)
5. Sofya Menshikova (Russia)
7. Alyona Tsylyova (Kazakhstan)
8. Yaoyuan Pu (China)
9. Hechao Yang (China)
10. Mariia Andreeva (Russia)
11. Ilia Papoian (Russia)
14. Song Hyeon Kim (Korea)
15. Bon Hwi Kim (Korea)
16. Sanzharali Kopbayev (Kazakhstan)
19. Hsi-Yun Wu (Taiwan/China)
20. Aleksandr Bolotin (Russia)
22. Anastasia Makhamendrikova (Russia)
24. Kiriko Baba (Japan)
25. Kyle Hu (USA)
26. Hiroki Nakayama (Japan)
27. Kanghyun Kim (Korea)
28. Lev Davydov (Russia)
33. Huan Zhang (China)
35. Dmitriy Bereznyak (Russia)

Violin Section (18 people):
1. Anne Maria Wehrmeyer (Germany)
2. Mariya Abdykaeva (Kazakhstan)
3. Akbike Algi (Kazakhstan)
4. Quang Tien Tran Le (Vietnam)
8. Indira Nurlybai (Kazakhstan)
10. Mariia Arteeva (Russia)
11. Elizabeth Aoki (USA)
12. Peixuan Wu (China)
13. Nakyung Kang (Korea)
14. Yu-Wen Lu (Taiwan/China)
16. Eduard Kollert (Czech Republic/Japan)
17. Rakhil Mussakhojayeva (Kazakhstan)
18. Malika Bekturova (Kazakhstan)
19. Zinovia Nesterenko (Russia)
21. Jee-Ihn Kim (Korea)
22. Aleksei Stychkin (Russia)
24. Zhenyi Jiang (China)
25. Eugene Kawai (Japan)

Cello Section (27 people):
1. Elizabeth Edwards (Great Britain/US)
5. Jihee Park (Korea)
7. Luca Giovannini (Italy)
9. Yeeun Kang (Korea)
10. Karim Didar (Kazakhstan)
11. Jisoo Kim (Korea)
13. Jumpei Ono (Japan)
14. Namisa Sun (China)
17. Daniyar Karimov (Kazakhstan)
18. Yung-Tzu Wang (Taiwan/China)
19. Zhiyu Zhang (China)
20. Laura Navasardian (USA)
21. Sara Čano (Slovenia)
23. Dariya Kenzhebaeva (Kazakhstan)
27. Daniil Zimin (Russia)
30. En-Chun Lin (Taiwan/China)
31. Mauro Paolo Monopoli (Italy)
32. Jae Eun Kim (Korea)
33. Sean Kanghyun Yu (USA)
34. Shuki Minagawa (Japan)
35. Davis You (USA)
36. Manou Magdalena Chakravorty (USA)
39. Chelsie Lim (Australia)
40. Seit Zhanybekov (Kazakhstan)
43. Michael Song (Canada)
44. Arkhip Sherstennikov (Russia)
46. Yo Kitamura (Japan)